# MPXS3010VMM150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPXS3010VMM150
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpxs3010vmm150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpxs3010vmm150#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** e200z7d
- **Core Size:** 32-Bit Dual-Core
- **Data Converters:** A/D 22x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1MB (1M x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 256K x 8
- **Speed:** 150MHz
- **Supplier Device Package:** 257-MAPBGA (14x14)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V