# MPXD1005VLQ64
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPXD1005VLQ64
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpxd1005vlq64
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpxd1005vlq64#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** e200z0h
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 16x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 105
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, LCD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 48K x 8
- **Speed:** 64MHz
- **Supplier Device Package:** 144-LQFP (20x20)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V