# MPX823K305E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPX823K305E
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpx823k305e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpx823k305e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/47/2145470-1572-1784-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.082 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 305V