# MPTS2016L200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPTS2016L200
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpts2016l200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpts2016l200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Time to Trip:** 3 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 6V