# MPTS1210L110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPTS1210L110
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpts1210l110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpts1210l110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 210 mΩ
- **Size:** 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Time to Trip:** 300 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 8V