# MPTR30V050H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPTR30V050H
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mptr30v050h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mptr30v050h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Resistance:** 1.1 Ω
- **Size:** 0.291" Dia x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
- **Time to Trip:** 2.5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 30V