# MPTH250V120V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPTH250V120V
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpth250v120v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpth250v120v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120 mA
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 16 Ω
- **Size:** 0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
- **Time to Trip:** 2 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 100V