# MPS-096TSTU0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPS-096TSTU0
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mps-096tstu0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mps-096tstu0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** T-Slot
- **For Measuring:** Linear Position
- **Linear Range:** 0 ~ 96.00mm (0 ~ 3.78")
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (TA)
- **Output:** Analog Voltage, 4 ~ 20mA
- **Technology:** Magnetoresistive
- **Termination Style:** Cable
- **Voltage:** 15V ~ 30V