# MPRV240V125
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPRV240V125
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mprv240v125
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mprv240v125#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.25 A
- **Height:** 1.079" (27.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.402" (10.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 440 mΩ
- **Size:** 0.835" L x 0.209" W (21.20mm x 5.30mm)
- **Time to Trip:** 23 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 240V