# MPRV240V075
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPRV240V075
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mprv240v075
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mprv240v075#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 750 mA
- **Height:** 0.921" (23.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 840 mΩ
- **Size:** 0.453" Dia x 0.489" T (11.50mm x 4.80mm)
- **Time to Trip:** 18 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 240V