# MPRV240V025
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPRV240V025
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mprv240v025
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mprv240v025#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 250 mA
- **Height:** 0.685" (17.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 3.8 Ω
- **Size:** 0.378" Dia x 0.150" T (9.60mm x 3.80mm)
- **Time to Trip:** 18.5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 240V