# MPRV240V016
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPRV240V016
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mprv240v016
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mprv240v016#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 160 mA
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 7.8 Ω
- **Size:** 0.390" Dia x 0.150" T (9.90mm x 3.80mm)
- **Time to Trip:** 15 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 240V