# MPRV120V160
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPRV120V160
- **Manufacturer:** Meritek
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mprv120v160
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mprv120v160#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.6 A
- **Height:** 0.886" (22.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 220 mΩ
- **Size:** 0.689" Dia x 0.161" T (17.50mm x 4.10mm)
- **Time to Trip:** 11.4 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 120V