# MPRLS0025PA00001A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPRLS0025PA00001A
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mprls0025pa00001a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mprls0025pa00001a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** 卤0.25%
- **Applications:** Board Mount
- **Features:** Amplified Output, Temperature Compensated
- **Maximum Pressure:** 60PSI (413.69kPa)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Pressure:** 25PSI (172.37kPa)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** 24 b
- **Output Type:** I虏C
- **Port Size:** Male - 0.1" (2.5mm) Tube
- **Port Style:** Barbless
- **Pressure Type:** Absolute
- **Termination Style:** SMD (SMT) Tab
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V