# MPRD48NH480M250A00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPRD48NH480M250A00
- **Manufacturer:** Vicor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mprd48nh480m250a00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mprd48nh480m250a00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 5.21A
- **Frequency:** 1.03MHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Power:** 250 W
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** MPRM48NH480M250A00
- **Voltage:** 38V ~ 55V