# MPQ18021HN-A-AEC1-LF-P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPQ18021HN-A-AEC1-LF-P
- **Manufacturer:** Monolithic Power Systems
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Gate Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpq18021hn-a-aec1-lf-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpq18021hn-a-aec1-lf-p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/89/-1/1589-1521-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Channel Type:** Independent
- **Current:** 2.5A, 2.5A
- **Driven Configuration:** Half-Bridge
- **Gate Type:** N-Channel MOSFET
- **High Side Voltage:** 115 V
- **Input Type:** Non-Inverting
- **Logic Voltage:** 1V, 2.4V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Drivers:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Rise:** 12ns, 9ns
- **Supplier Device Package:** 8-SOICE
- **Voltage:** 9V ~ 18V