# MPM3805GQB-12-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPM3805GQB-12-Z
- **Manufacturer:** Monolithic Power Systems
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpm3805gqb-12-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpm3805gqb-12-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 600mA
- **Features:** OCP, OTP, UVLO
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm)
- **Supplier Device Package:** 12-QFN (3x2.5)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 2.5V