# MPM3690GBF-20A-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPM3690GBF-20A-T
- **Manufacturer:** Monolithic Power Systems
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpm3690gbf-20a-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpm3690gbf-20a-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 13A, 13A
- **Features:** Adjustable Output, Remote Sense
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (With Derating)
- **Size:** 0.63" L x 0.63" W x 0.20" H (16.0mm x 16.0mm x 5.2mm)
- **Supplier Device Package:** 144-BGA (16x16)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 0.6 ~ 3.3V