# MPLAD36KP54A/TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPLAD36KP54A/TR
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mplad36kp54a-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mplad36kp54a-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 414A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 36000W (36kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** PLAD
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 87.1V