# MPLAD36KP200CAE3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPLAD36KP200CAE3
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mplad36kp200cae3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mplad36kp200cae3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 112A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 36000W (36kW)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 322V