# MPLAD36KP17CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPLAD36KP17CA
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mplad36kp17ca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mplad36kp17ca#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 1250A (1.25kA)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 36000W (36kW)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 28.8V