# MPLAD30KP15A/TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPLAD30KP15A/TR
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mplad30kp15a-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mplad30kp15a-tr#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 1164A (1.164kA)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 30000W (30kW)
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 25.8V