# MPL-AT2512-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPL-AT2512-100
- **Manufacturer:** Monolithic Power Systems
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpl-at2512-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpl-at2512-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.7A
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 355mOhm
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)