# MPI005DTELAGN12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPI005DTELAGN12
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpi005dtelagn12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpi005dtelagn12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Round, Button, Flush
- **Circuit:** DPST-NO/NC
- **Color:** Silver
- **Current Rating (Amps):** 5A (AC/DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Green
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VAC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 19.20mm Dia
- **Switch Function:** On-Off, Off-On
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Anti-Vandal, Illuminated
- **Voltage Rating:** 125 V