# MPI002/RP/AM/12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPI002/RP/AM/12
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpi002-rp-am-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpi002-rp-am-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Round, Button, Flush
- **Circuit:** SPST-NO
- **Color:** Silver
- **Current Rating (Amps):** 50mA (DC)
- **Features:** Stainless Steel
- **Illumination Type, Color:** LED, Amber
- **Illumination Voltage (Nominal):** 12 VDC
- **Ingress Protection:** IP66 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 19.20mm Dia
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** Anti-Vandal, Illuminated
- **Voltage Rating:** 24 V