# MPC563CZP40
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPC563CZP40
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpc563czp40
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpc563czp40#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** PowerPC
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 32x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 16
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 512KB (512K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Supplier Device Package:** 388-PBGA (27x27)
- **Voltage:** 2.5V ~ 2.7V