# MPC52203J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPC52203J
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpc52203j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpc52203j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Flame Proof, Non-Inductive, Safety
- **Height:** 1.000" (25.40mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 5W
- **Resistance:** 20 kΩ
- **Size:** 0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%