# MPC5123VY400B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPC5123VY400B
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpc5123vy400b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpc5123vy400b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, USB OTG
- **Core Processor:** e300
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 147
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 128K x 8
- **Speed:** 400MHz
- **Supplier Device Package:** 516-PBGA (27x27)
- **Voltage:** 1.08V ~ 3.6V