# MPC300A-0.20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPC300A-0.20
- **Manufacturer:** AMEC Thermasol
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpc300a-0-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpc300a-0-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Tacky - Both Sides
- **Color:** Blue
- **Material:** Non-Silicone
- **Thermal Conductivity:** 3.0W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.08°C/W
- **Thickness:** 0.008" (0.20mm)