# MPB125-2048
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MPB125-2048
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mpb125-2048
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mpb125-2048#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/07/12450704-179-2276-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 500 mA
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 125W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 12V