# MP8-1E-1E-1F-1Q-4LL-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MP8-1E-1E-1F-1Q-4LL-10
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mp8-1e-1e-1f-1q-4ll-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mp8-1e-1e-1f-1q-4ll-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, CSA, UL, VDE
- **Current:** 4 A
- **Efficiency:** 85%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 5
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1000W
- **Size:** 10.00" L x 7.00" W x 2.50" H (254.0mm x 177.8mm x 63.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 12V