# MOX-J-021505JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOX-J-021505JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mox-j-021505je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mox-j-021505je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Ceramic
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 180°C
- **Power (Watts):** 75W
- **Resistance:** 15 MΩ
- **Size:** 0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)
- **Temperature Coefficient:** 50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%