# MOVS4032V275
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOVS4032V275
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/movs4032v275
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/movs4032v275#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.2 kA
- **Maximum AC Volts:** 275 V
- **Maximum DC Volts:** 370 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 473 V
- **Varistor Voltage (Min):** 387 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 430 V