# MOVS2825V060
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOVS2825V060
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/movs2825v060
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/movs2825v060#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400 A
- **Maximum AC Volts:** 60 V
- **Maximum DC Volts:** 85 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 110 V
- **Varistor Voltage (Min):** 90 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 100 V