# MOVHE14V300Y-AP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOVHE14V300Y-AP
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/movhe14v300y-ap
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/movhe14v300y-ap#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 430 pF @ 1 kHz
- **Current:** 6 kA
- **Energy:** 175J
- **Maximum AC Volts:** 300 V
- **Maximum DC Volts:** 385 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 517 V
- **Varistor Voltage (Min):** 423 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 470 V