# MOV14V510Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOV14V510Y
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mov14v510y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mov14v510y#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 240 pF @ 1 kHz
- **Current:** 4.5 kA
- **Energy:** 157J
- **Maximum AC Volts:** 510 V
- **Maximum DC Volts:** 670 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 902 V
- **Varistor Voltage (Min):** 738 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 820 V