# MOV-10D560KTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOV-10D560KTR
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mov-10d560ktr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mov-10d560ktr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MO/V-/10/MOV-10D201KTRCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1800 pF @ 1 kHz
- **Current:** 500 A
- **Energy:** 7J
- **Maximum AC Volts:** 35 V
- **Maximum DC Volts:** 45 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 62 V
- **Varistor Voltage (Min):** 50 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 56 V