# MOSX2CT52R2R0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOSX2CT52R2R0J
- **Manufacturer:** KOA Speer Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mosx2ct52r2r0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mosx2ct52r2r0j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 2 Ω
- **Size:** 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%