# MOP-TFT480272-43A-IPS-BLH-TPC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOP-TFT480272-43A-IPS-BLH-TPC
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mop-tft480272-43a-ips-blh-tpc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mop-tft480272-43a-ips-blh-tpc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED
- **Controller Type:** GT911, SC7283?G4
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, 24-Bit (RGB)
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 96.04mm W x 54.85mm H