# MOP-TFT480116-38G-BLH-TPC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOP-TFT480116-38G-BLH-TPC
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mop-tft480116-38g-blh-tpc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mop-tft480116-38g-blh-tpc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/66/11266667-635-1201-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Diagonal Screen Size:** 3.8" (96.52mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 116
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, 24-Bit (RGB)
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 98.04mm W x 26.30mm H