# MOP-TFT320240-35A-BLM-TPN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MOP-TFT320240-35A-BLM-TPN
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mop-tft320240-35a-blm-tpn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mop-tft320240-35a-blm-tpn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/72/11267227-635-1153-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240 (QVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, 24-Bit (RGB)
- **Viewing Area:** 70.08mm W x 52.56mm H