# MNU18-250DMIX-BOTTLE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MNU18-250DMIX-BOTTLE
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mnu18-250dmix-bottle
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mnu18-250dmix-bottle#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/56/43/7156434-920046-02-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Copper, ETP
- **Features:** Butted Seam
- **Gender:** Male
- **Insulation:** Fully Insulated
- **Length:** 0.950" (24.13mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.250" (6.35mm)