# MNRS15750R0002F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MNRS15750R0002F
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mnrs15750r0002f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mnrs15750r0002f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.061" (1.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Resistance:** 0.2 mΩ
- **Size:** 0.598" L x 0.295" W (15.20mm x 7.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%