# MNRS10500R001F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MNRS10500R001F
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mnrs10500r001f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mnrs10500r001f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
- **Height:** 0.019" (0.47mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 4W
- **Resistance:** 1 mΩ
- **Size:** 0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±60ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%