# MND-07CZI6R8M-XB-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MND-07CZI6R8M-XB-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mnd-07czi6r8m-xb-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mnd-07czi6r8m-xb-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 6.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 42.57mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Alloy
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.295" L x 0.283" W (7.50mm x 7.20mm)
- **Tolerance:** ±20%