# MND-04CZI6R8M-XB-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MND-04CZI6R8M-XB-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mnd-04czi6r8m-xb-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mnd-04czi6r8m-xb-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 3.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 74.1mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Alloy
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%