# MND-04BZN2R2M-XB-RU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MND-04BZN2R2M-XB-RU
- **Manufacturer:** Mag Layers
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mnd-04bzn2r2m-xb-ru
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mnd-04bzn2r2m-xb-ru#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.6A
- **Current Rating (Amps):** 5.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 38.7mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%