# MMZ0603AFY560VT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMZ0603AFY560VT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmz0603afy560vt000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmz0603afy560vt000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174886-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 125mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 2.2Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Impedance @ Frequency:** 56 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)