# MMZ0402S241CT000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMZ0402S241CT000
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmz0402s241ct000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmz0402s241ct000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-172704-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 200mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.009" (0.22mm)
- **Impedance @ Frequency:** 240 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)