# MMWA2P68K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MMWA2P68K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mmwa2p68k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mmwa2p68k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/38/19/2238194-MMWA2P68K-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.366" Dia x 1.000" L (9.30mm x 25.40mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V